БЕРЕГОВА ЛОВЛЯ ОКУНЯ

ловля окуняОкунь напевне є найпоширенішою хижою рибою у водоймах нашої країни. Його можна зустріти як у великих річках і водосховищах, так і в маленьких потічках і озерах. Коротко кажучи, окунь водиться практично у кожній водоймі і може стати справжньою розрадою, коли не вистачає часу на повноцінну риболовлю за містом. За окунем можна вийти на пару годин на найближчу водойму, до або після роботи чи навчання. Для ціленаправленої ловлі окуня з берега знадобляться спінінги легкого класу. Ультралайтовим вудилищем можна подалі закинути легку приманку і зробити делікатну проводку з повним контролем усіх її стадій.


 Прийнято вважати що ультралайтовим називається спінінг який має верхній тест не більше ніж п’ять грам. Але і спінінги верхнім тестом до семи грам теж можуть справитись із поставленими завданнями для ультралайту. А також такій спінінг буде більш потужний аніж його менший брат, і при клюванні трофейної риби легше із нею справитись. Універсальним я вважаю спінінг довжиною 2,1 метри. Ним можна зробити більш менш дальній закид і в тісних умовах зручно ловити. До легкого спінінгу потрібна і легка котушка, щоб снасть була збалансована.

Багато рибалок на ультра легкий спінінг ставлять потужні котушки розміром шпулі 2000-2500, обґрунтовуючи це тим, що така котушка більш потужна і може справитись із більшою рибою і те що вона не скидає петель. Що ж стосується мене, то я є прихильником котушок тисячного розміру шпулі, так як люблю щоб вудилище і котушка були збалансовані між собою.

2Підбираючи шнур, потрібно брати максимально тонкий так як він буде мати найменший опір у воді, і проводка буде максимально ефективною. Для ловлі окуня підійдуть шнури діаметром 0,04-0,06 мм. При ловлі окуня потрібно використовувати флюрокарбоновий повідець, так як він не помітний для риби. Я використовую флюрокарбон діаметром 0,14-0,18 мм. У тих місцях, де є велика вірогідність упіймати щюку, я раніше використовував невеликі стальні повідці але із часом замінив їх на флюр діаметром 0,20-0,22 мм. У флюрокарбону такого діаметру є грандіозна перевага перед стальним повідцем. При ловлі на мілкі приманки тяжкий і грубий стальний поводок може погіршувати проводку і буде помітним для риби.

ловля окуняУ випадку із флюрокарбоном усе по іншому: він абсолютно непомітний для риби, і окунь охоче клює, а при клюванні щуки поводок такого діаметру зазвичай витримує і не перекусується гострими зубами. Флюрокарбоновий повідець зовсім не погрублює снасть. Також приманка прив’язана на флюрокарбоновому повідці товстого діаметру буде довше тонути за рахунок парусності товстого флюрокарбонового повідця, що дуже добре працює по пасивній рибі. Флюр я ставлю довжиною в один метр. Вважаю таку довжину найбільш оптимальною. Головне обережно зв’язати відрізок флюрокарбону і шнур, щоб вузол легко проходив у кільця вудилища.
Це були загальні рекомендації з підбору снасті для ціленаправленої ловлі окуня, а зараз я спробую більш детально зупинитись на ловлі смугастого розбійника протягом року.

3-1ЛІТО
Влітку окунь активний тільки зранку і увечері, а також у похмурі прохолодні дні. Звичайно ж і в день буде ловитись, але у вище названий період він буде більш активний. При бероговій ловлі полосатого літом, його слід шукати у місцях скупчення мальку. Це можуть бути піщані коси і обміли. На ямах зазвичай буде стояти найбільший окунь, але такі місця рідко коли будуть у доступу при береговій ловлі на ульталайт.

Зазвичай у літній період окунь доволі активний, і найкращими приманками стануть блешні, воблери і активний силікон (твісти та віброхвости). Що ж стосується проводок, то тут найкраще будуть працювати різкі, активні проводки. Для воблерів типу міноу найкраще підійде твічингова проводка, а для кренків проста рівномірна із паузами. Блешні варто також проводити рівномірно але робити невеликі паузи щоб гра приманки збивалась, бо часто трапляється так, що окунь супроводжує приманку але не атакує її, зрив гри приманки пробуджує у окуня екстинт, і він атакує.

Також в літній період окунь часто годується із поверхні, і в такому разі в пріоритеті будуть поверхневі попери і уокери. Також така рибалка приваблива своєю видовищністю. Що ж стосується джигу, то тут найкраще працюватиме проста ступінчата поводка із торканням дна. У тих місцях де дно заросле водоростями, і повноцінно зробити ступіньку не можливо, можна використовувати просту рівномірну проводку, або ж ступіньку у товщі води, якщо риба активна. Для більшої ефективності при рівномірній проводці роблю невеликі постукування пальцем по бланку вудилища, що трохи збиває гру приманки, і окунь клює охочіше.

ловля окуняОСІНЬ
З настанням осені окунь починає активно від’їдатися, і клює практично на всі види приманок протягом світового дня. Але з настанням холодів він скатується в зимувальні ями і в пріорітеті будуть джигові приманки і важкі джиг-голівки, інколи приходиться навіть перегружати легкий спінінг, тягарці вагою 5-6 гр. будуть в пріорітеті. Із розміром приманки мілчити не потрібно, так як восени окунь активний і на більші приманки буде клюати охочіше. Правило великому шматку і рот радується тут працює як ніколи.
Із проводок найкраще буде працювати класична ступінька. Використовуати пасивну резину зазвичай не доводится, бо окунь активно бере і на звичайні твістери та віброхвости. Осінь золота пора для спінінгіста, а також час трофеїв, тому потрібно завжди правильно настраювати фрікцион на котушці.

5ВЕСНА
Навесні окунь направляється у місця скупчення свого корму. У першу чергу це будуть мілини, які перші прогріваються, і на них заходить мілка риба, а за нею і «пастухи». Крім окуня тут часто можна зустріти і щючку. У ранньовесняний період окунь малоактивний, тому пасивні приманки себе покажуть із найкращої сторони. Різноманітних рачків і слагів потрібно вести по дну повільною проводкою із невеликими ривочками. Буває таке, що приходиться робити повільне протягування по дну із паузами і невеликими відривами від дна, бо на всі інші анімації окунь відмовляється клювати.

ловля окуняНайкраще працюють «їстівні» приманки на які окунь бере охочіше. У цей період я ставлю поводок із флюрокарбону товщиною 0,18 мм. Такий діаметр окуня у весняній мутній воді не лякає, а от приманка за рахунок товщого флюрокарбону тоне повільніше, що прекрасно працює по пасивному хижаку. Коли весна повністю вступає у свої права, і вода більш-менш прогрівається, у окуня починається справжній жор, і він не розбираючи приманки клює на все. В рано весняний період окунь більш активний вдень, коли вода трохи прогівається, а от вже ближче до літа окунь починає виходити на полювання лише на світанку та ввечері.

Я сподіваюся, що мої маленькі рекомендації допоможуть вам із ловлею окуня із берега. Ультралайтова ловля окуня захоплююча своєю кількістю клювань, і якщо вам доведеться поборотись на легку снасть із справді достойним трофеєм, то таку риболовлю ви запам’ятаєте надовго.